Otázky a odpovede

Vaše najčastejšie otázky a odpovede

„Môžeme sa aj my, spolupracovníci z národného projektu digitalnevzdelavanie, stať  súčasťou vášho tímu?“

Členmi tímu sa môžu stať všetci, ktorí majú záujem a majú čo ponúknuť. Nemáme žiadne formálne kritériá, nie sme ničím obmedzovaní, samozrejme okrem našej predstavy o úrovni služieb.


„Pozerala som si vašu webstránku a chcela by som vedieť, aký bude u vás praktický rozdiel medzi učiteľom a tútorom?“

Rozdiel medzi učiteľom a tútorom je primárne v obsahu služby, ktorú poskytuje študentovi. Učiteľ ho primárne doučuje, napĺňa jeho vzdelávacie ciele, zatiaľ čo tútor študenta skôr usmerňuje, koučuje a radí. Predpokladáme spoluprácu so seniormi a toto je ideálna rola pre uplatnenie ich skúseností. Žiaci nemávajú problémy len s učivom, ale aj s vnútornou disciplínou a motiváciou. Tútor by im mohol výdatne pomôcť.


„Taktiež by som chcela vedieť, akou formou bude prebiehať vzájomná spolupráca? Aké budú podmienky? Ohodnotenie?“

Vzájomná spolupráca a jej nastavenie je otvorenou otázkou, kde pilot má ukázať reálne možnosti. Úplne zjednodušená schéma je taká, že doučovaný zaplatí doučujúcemu a malá časť z tohto poplatku prejde na financovanie prevádzky služieb. Do úplného rozbehnutia služieb ale zostáva celé technické zabezpečenie financované O.Z. Samozrejme sa pokúsime o financovanie prevádzky aj z iných zdrojov tak, aby sme učiteľa nezaťažili vôbec.


„Kedy sa tento projekt chystáte spustiť do praxe?“

Štart projektu je vecou dynamiky skupiny a našej schopnosti zapracovať technické požiadavky do prevádzky. Predpokladáme do uzavretia známok menšiu aktivitu, no dúfame, že po jarných prázdninách už budú bežať prvé reálne služby.


„Dobrý deň,  chcela by som sa informovať, akú mate predstavu na  financovanie vytváranie modulov, doučovanie a sumu čo ma platiť študent ( či bude platiť za jeden modul nejakú konkrétnu sumu… ) „

Nuž, základná predstava je zachovanie bežné vzťahu doučujúci – doučovaný. Naša úloha je v zlepšení využitia kapacít pedagógov a v prenesení vzdelávania do digitálneho zariadenia doučovaného. Spôsob ako inkasujeme malú časť z hodnoty transakcie na prevádzku služby ešte nemáme definitívne ujasnený. Možno aj preto, že hľadáme rôzne alternatívy.

Aj teraz je štart a pilotná prevádzka hradená z prostriedkov občianskeho združenia. Určite budeme hľadať spôsoby financovania tak, aby sme učiteľa nezaťažili, a keď už, tak minimálne.

Čo sa týka sadzieb, tie nemáme. Keďže sa jedná o službu na voľnom trhu, učitelia si budú účtovať podľa dopytu. V tomto nechceme nastavovať žiadne limity.

Ak nájdeme učiteľské programy, ktoré sú hodné podpory, určite k nim budeme hľadať donorov. Takže priestor je otvorený, slobodný a určite aj ľudský.


 

„Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, keďže nemám veľa informácií  tomto projekte, či objektom by mali byť skutoční študenti, alebo budeme len improvizovať?“

Áno, budeme mať aj reálnych študentov. Zatiaľ ale budujeme službu, ktorá nie je jednoduchá a chceme ju spracovať čo najlepšie. V poradí sú prví učitelia, hneď ako sa budete vedieť zhostiť služby, môžete začať so žiakmi.

Tohoročné písomné maturity asi nemáme šancu stihnúť, no chceme podporiť májové prijímacie skúšky. Určite sa budeme snažiť spraviť toho čo najviac v čo najkratšom čase.


 

Môžem vložiť do svojho kurzu exe súbor?“

Áno, je to možné, nie však žiadané. Ak vytvárate obsah v iných nástrojoch ako sú napríklad HotPotatoes, uložte ich ako SCORM balík a postupujte podľa nasledujúceho videa: vimeo.com/154710219

  2 comments for “Otázky a odpovede

 1. Ingrid Petlachová
  16. marca 2016 at 20:20

  Príspevky môžem posielať do už vzniknutých katalógov ( uvedených tém ), alebo si musím vytvoriť nový katalóg s novou témou pre seba?

  • Andrej
   16. marca 2016 at 20:36

   Katalóg a štruktúra je v tomto momente otvorená. Teda ak je téma už v katalógu vytvorené, stačí tam pridať kurz. Ak nie, vytvoríme novú položku v kurzoch. Zatiaľ platí postup zápisu nového kurzu cez nasledujúci formulár: http://goo.gl/forms/V8c9LZJq8u
   Obsahy (materiály) môžete posielať na prilohy@doskola.sk okamžite, nemusíte čakať na vytvorenie kurzu, ktoré stíhame do pár dní…
   Pekný večer

Pridaj komentár